Instagram hesap dondurma işlemleri için sizlere güncel bilgilerle nasıl yapacağınızı anlatağız. Bu yazıda anlatılan adımları takip ederek Instagram hesabınızı geçici olarak dondurabileceksiniz. Dondurma işlemi, tarif edilen yöntemler izlenerek yapıldığında dondurulan hesaba tekrar giriş yapana kadar pasif durumda kalacaktır. Dondurduğunuz hesabınızın kullanıcı adı ve şifresi ile tekrar giriş yaptığınızda instagram hesabınız tekrar kullanılabilir duruma gelecektir.

Instagram hesabınızı tamamen kapatmak istemiyorsanız dondurma işlemi yapmak gerekiyor. Aşağıda belirtilen adımları izlediğiniz zaman hesabınızı birkaç adımda kolaylıkla kapatabilirsiniz.

Bilgilendirme: Instagram hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız Instagram Hesap Silme hakkındaki yazımızdan faydalanabilirsiniz.
Instagram Hesap Dondurma

 • Öncelikle web tarayıcısı üzerinden instagram hesabınıza giriş yapmış olmanız gerekiyor. Bunun için masaüstü bir bilgisayar şart değil, mobil cihazınızın web tarayıcısından da kolaylıkla yapabilirsiniz.
 • Daha sonra giriş yapmış olduğunuz hesabınızı düzenlemelisiniz. Bunun için profil sayfasına gelip “hesabımı düzenle” seçeneğine tıklıyorsunuz. Hesap düzenle işlemi için aşağıdaki  Hesap hesap dondurma linkini kullanabilirsiniz.
 • Hesabı düzenleme kısmına giriş yaptığınızda karşınızdaki ekranın en altında “Hesabımı geçici olarak kapat” seçeneğini göreceksiniz.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

instagram Hesap Dondurma

 • “Hesabımı geçici olarak kapat” seçeneğine tıkladıktan sonra karşımıza onaylama bölümü gelecektir. Buradan “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusuna size uygun olan bir seçeneği seçip ardından şifrenizi girip hesabı dondurmak istediğinizi onaylamanız gerekmektedir.

Instagram Dondurma

 • “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” butonuna tıkladığınız aşağıdaki gibi bir uyarı daha çıkacaktır.

geçici olarak hesabımı kapat

 • Hesabınızı “geçici olarak” dondurma konusunda kararlıysanız “Evet” seçeneğini seçerek hesabınızı kapatabilirsiniz.

Telefon Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

Bilindiği üzere Instagram hesabını telefonumuza yüklediğimiz mobil uygulama ile dondurmak yada kapatmak mümkün olmamaktadır. Bunun için vermiş olduğumuz link üzerinden telefonunuzun tarayıcısından instagram hesap dondurma ve kapatma sayfasına gidiyoruz. Aynı şekilde bilgisayardan hesap dondurma (kapatma) işlemlerindeki adımları uyguluyoruz.

 • Karşımıza çıkan sayfadan “Hesabımı Geçici Olarak Kapat” seçeneğine tıklayıp devam ediyoruz.
 • Burada bize sorulan  “Hesabını neden kapatıyorsun?” sorusuna bize uygun bir yanıt vererek işlemimize devam ediyoruz.
 • Bizden şifre istenecek, mevcut kullandığımız şifremizi girip devam ediyoruz.
 • Şifreyi girdikten sonra tekrar bir uyarı olması için Evet ve Hayır olan iki seçene sunuyor.
 • İşleme devam ederken Instagram bize emin olup olmadığımızı soruyor ve “Evet” deyip devam ediyoruz.
 • Evet dedikten sonra Instagram hesabımızı telefon üzerinden de kapatabiliyoruz.

Hesabınızı dondurmak burayı kullanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hesabı dondurunca gönderilerim kaybolur mu?
Hesabınızı dondurduğunuz zaman hesabınızı tekrar aktif hale getirdiğiniz zaman gönderileriniz silinmez veya kaybolmaz. Eğer bazı gönderilerinizi göremiyorsanız birkaç gün içinde göremediğiniz gönderileriniz hesabınızda görünür hale gelecektir.
Hesabımı dondurdum tekrar geri açabilir miyim?
Instagram hesabınızı dondurduğunuz zaman tekrar şifrenizle hesabınızı açabilirsiniz. Bu durumda dikkat etmeniz gereken tek nokta hesabınızı dondurmuş olmalısınız, eğer hesabınızı silme işleminden geçirdiyseniz 7 gün içinde hesabınıza giriş yapmazsanız tüm bilgileriniz silinecektir.
Dondurulmuş hesabımızı açtım tekrar donduramıyorum, nasıl dondururum?
Daha önce dondurmuş olduğunuz Instagram hesabınızı açtığınızda tekrar dondurmak için hesabınızı açtığınız gün itibariyle 7 gün süre geçmesi gerekmektedir. 7 gün geçtikten sonra hesabınızı tekrar dondurabilirsiniz.
ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME

 • Hesabınızı dondurmadan önce mutlaka hesabınıza tanımlı GSM numarası, ilk mail adresi ve dondururken kullandığınız mail adresini, mümkünse geçmişte kullandığınız birkaç şifreyi not alın ve güvenli bir yerde saklayın.
 • Hesabınızı ne kadar süre boyunca kapatmayı düşünüyorsanız bu süre zarfında mail adresinizi vs kontrol ederek hesabın güvende olup olmadığını kontrol edin.
 • Dondurmuş olduğunuz hesabınızı açtıktan sonra şifrenizi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Hesabınızda kullandığınız mail ve ilk açarken kullandığınız maili güvene alınız. Mutlaka kurtarma maili ve telefon numarasınızı ekleyip doğrulayın.

Instagram Hesap Dondurma Video Anlatım

Hesap Silme, Kapatma ve Dondurma hakkındaki diğer yazılarımızı işlemler sayfasından öğrenebilirsiniz.

Comments

 1. Şahin Alp

  Instagram hesap dondurduktan sonra tekrar açınca 7 gün süreyle hesabını tekrar kapatamıyorsun. Bununla ilgili öneriniz var mı?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, maalesef dondurduktan sonra tekrar açılan hesaplar 7 günden önde dondurulamıyor.

 2. hakan

  dondurmak için epey uğraştım ama yapamadım. öğrendim ki mobil uygulama üzerinden hesabı dondurmak mümkün değilmiş. yardımınız için sağolun.

 3. bora

  ben hesabi gecici olarak dondurdum suan 2 gun oldu ama giremiyorum ne yapabilieim sifre yanlis galiba

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba. Muhtemelen girdiğiniz şifre yanlıştır. Eğer şifrenizi doğru girerseniz hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bunun dışında şifremi unuttum seçeneklerini deneyebilirsiniz.

 4. sakine

  şifremi unuttum. şifre unutunca nasıl kapatılıyor? yardımcı olur musunuz? hesap dondurmak istiyorum ama instagram şifremi unuttum.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba. Yakın zamanda ilgili konu hakkında bilgilendirme yazısı yayına alınacaktır.

 5. Hesap Yönetimi Article Author

  Merhaba, konu içeriğine Sık Sorulan Sorular başlığı altına “Hesabımı dondurdum tekrar geri açabilir miyim?” sorusu olarak cevabını yazdık oradan okuyabilirsiniz.

 6. Hesap Yönetimi Article Author

  Merhaba, Sık Sorulan Sorular başlığı altında “Hesabı dondurunca gönderilerim kaybolur mu?” sorusu olarak sorunuza cevap verdik. Bu başlık altından sorunuzun cevabını öğrenebilirsiniz.

 7. Zeliha

  İnstagram hesabımı dondurmam üzerinden çok uzun bir süre geçti. Tekrar aynı hesabı aktif hale getirebiliriyim?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Hesabınız üzerinden ne kadar süre geçtiğine bağlı. Bir seneyi geçmemişse hesabınız aktif olacaktır. Daha fazla zaman geçmişse tekrar aktif olmama şansı bulunmamaktadır. İnstagram bazen kullanılmayan hesapları temizlemektedir.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabınızı silmezseniz ve hesabınız ile ilgili illegal herhangi bir şikayet olamaz ise istediğiniz zaman aktif hala getirerek profilinizi tekrar eskisi gibi kullanmaya başlayabilirsiniz.

 8. yasemin

  Hesabımı dondurduktan sonra o hesaba bağlı gmail adresim üzerinden yeni bir hesap açabilir miyim?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabınızı dondurma demek o hesabın hala geçerli olması demektir. Bundan dolayı hesabınızın bağlı olduğu g mail adresi üzerinde başka bir hesap açma şansınız olmamaktadır. Çünkü siz hesabı silene dek o g mail hesabı sadece o profilin kontrolünde olacaktır.

 9. Merve

  Hesabımı dondurduktan yaklaşık bir saat sonra acil bir şekilde kullanmam gerekti. Ama hesabımı uzun bir süre denemem rağmen aktif hale getiremedim. Bunu sebebi nedir?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, instagram güvenlik önlemleri ve sürekli hesapların dondurulup tekrar açılmasını engellemek amacıyla belirli bir süre sınırı koymuştur. Bu 24 saat başlayarak 48 saate kadar sürmektedir. Hesabınıza girme için 24 saat sonra tekrar denemenizi olmazda bir 24 saat daha beklemenizi önermekteyiz.

   1. Büşra

    allah aşkına 24 saatmiş 4 gündür deniyorum şifremde doğru kullanıcı adımda ona rağmen geri gelmedi hesabımda sizce dondurmak yerini hesaplarımız siliniyor olablir mi acaba ?? doğru bilgilye sahip değilsinz sanırm buda olabilir.

 10. fatmagül

  Hesabımı donduralı 1 ay oldu şimdi tekrar aktif hale getirmek istiyorum ama telefonuma güvenlik kodu gelmiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, bunun en önemli sebebi yoğunluktan kaynaklıdır. Bundan dolayı mesaj gelmediği durumlarda birkaç saat sonra tekrar denemek de fayda vardır. Hatta akşam geç saatlerde denemek en iyi sonucu almanızı sağlayacaktır.

 11. hikmet özal

  Hesabımı dondurduğum zaman arkadaşlarımın listesinde profilim hala aktif bir şekilde var olacak mı?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabınız bu süre zarfında hiçbir kimsenin arkadaş listesinde görünmeyecektir. Ne zaman hesap dondurulma işlemi kaldırılırsa o zaman tekrar profiliniz aktif bir şekilde görünmeye başlayacaktır. Bazı durumlarda birkaç saat profilin görülebildiği olmaktadır.

 12. Fuat tokluk

  İnstagram hesabımı dondurduğum zaman tüm mesajlar ve beğeniler aynı şekilde kalacak mı yoksa bunlar silinecek mi?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hayır hiçbir şey değişmeyecektir. Hesabın nasıl dondurdu ise açtığın zamanda aynı şekilde hesabını geri almış olacaksın.

 13. sadık keklik

  Ben daha önce hesabımı dondurduğum zaman geri açtığımda bazı bilgilerim ve beğenmelerimi bir süre görememiştim.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, bundan dolayı uzun süreli hesap dondurmalarda bu özelliklerin yerine gelmesi yaklaşık 2 saati bulmaktadır. Böyle durumlarda kesinlikle paniğe kapılmamanı öneririm.

 14. sezen

  Hesabımı dondurmak istiyorum ama profilim benim izin verdiğim kişilerce görülmesini sağlamam için ne yapmam gerekiyor.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, bu şuan için imkansız bir durumdur. Çünkü hesabınızı dondurduğunuz zaman hesabınız bir nevi uyku haline geçmektedir ve herhangi bir kişinin bu hesaplara bakması ya da etkileşimde bulunması söz konusu değildir.

 15. nazmi genç

  Hesabımı dondurmak istiyorum ama bana eğer bir ayı geçkin bir süre kapalı kalırsa hesabımın tamamen silineceği söylendir. Bunu engellemek için ne yapmalıyım.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, öncelikle hesabınızı siz istemedikçe kimse tarafından silinemez. Özellikle instagram tarafından son güncellemeler ile güvenlik konusunda sıkı önlemler alınmış durumdadır. Hesabınız instagram yönetimi tarafından kapatılmadığı sürece istediğiniz süre zarfından dondurabilirsiniz.

 16. necmi taşan

  Hesabımı bazı şikayetler geldi. Bunu üzerine instagram yönetimi tarafından incelemeye alındım. Eğer hesabımı dondurursam bu incelemende kurtulma şansım olabilir mi?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, verilen bilgiler neticesinde böyle bir şikayet söz konusu olduğunda İnstagram risk ve güvenlik birimi büyük ihtimalle sizin hesabınızı dondurmanıza izin vermeyecektir. Ta ki şikayetler sonuçlanana dek. İnstagram artık güvenlik konularına çok daha önem vermektedir.

 17. hasan

  İnstagram uzun süreli kullanılmayan hesapları temizliyor diye biliyorum. Ama burada uzun süreden kastım en az birkaç senedir.

 18. hikmet

  Hesabımı dondurduktan sonra kısa süreli tekrar aktif hale getirip tekrar dondurmamda herhangi bir sorun oluşma durumu var mıdır?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabınızı dondurup açtıktan sonra 7 gün içinde tekrar donduramıyorsunuz. Normalde böyle bir sorun bulunmamaktadır. Ama bunu sürekli yapmanız halinde İnstagram hesabınızı tekrar açabilmeniz için sizde 48 saate varan süre sınırlamaları getirecektir. Bundan dolayı sıklıkla yapmamak şartıyla birkaç defa dondurduğunuz hesabı kısa süreli aktif hale getirebilirsiniz.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba böyle bir durumda hesabınız dondurmak isterseniz şüpheli bulunacaktır ve hesabınızı temelli kaybetme riskiniz olacaktır. Bundan dolayı böyle bir durumda kesinlikle hesabı dondurmak gibi bir girişimde bulunulmaması gerekmektedir.

 19. büşra

  merhaba hesabımı 24 saat önce kapattım ama geri açamıyorum dondurdum yani daha doğrusu şifreniz hatalıdır falan demeyin gayet iyi hatırlıyorum şifremi 24 saat sonra açılır diyor ama hala açılmadı bunun nedeni nedir yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, dondurma işlemini daha önce birkaç kez yaptınız ve tekrar açtığınız zamanlarda bu tür sorunlar olabiliyor. 24 saat süre verilse de bu süre birkaç günü de bulabiliyor. E-posta ve telefon numaranızın onaylı ve doğru olduğunu kontrol edip şifre sıfırlama talebinde bulunun. Tüm bunları denediniz ama sonuç alamadıysanız birkaç gün bekleyip tekrar denemenizi öneririz. Tüm bunlardan sonuç alamazsanız yardım merkezi üzerinden instagram yönetimine mail atabilirsiniz.

 20. busra

  İki gun oldu hala.instgram.hesabimi.acamadim allah kahretsin ki.acamiyorumda hala madem tekrar acilmicak ne vardi instgram hesabi dondurma linki atyosnuz bariz ortada siliyor tamamen dondurmuyor lanet olsun ya ne olacak simdi adam akilli.yardim da etmiyosunuz

 21. busra

  Ve bu arada do durulmus olan hesap icin nasil.sifre sifirlama gonderrbirim allah icin boyle hesap yok diyor

 22. busra

  Keske biraz yardimci olabilseydiniz insta hesabi dondurma dye bisy yok bildigin siliyolar hesabinizi uc gundur erisemiyorum hesabima sacma sapan boktan boktan isler ya

 23. Büşra

  valla 3 gündür her saat başı deniyorum resmen hesap açılıyor bence hesap dondurmak yerine bu işlem hesabımızı siliyor yardım merkezide yardımcı olmuyor gerektiği gibi nasıl ulaşıcam şimdi hesabımı artık ypan biri bilen biri varsa yardımcı olur mu lütfen sizin yardım ediceniz falan yok zaten sizden kestim umudumu artık saçma saçma cvplar veryosunuz insana

 24. Pingback: Twitter Hesap Silme | Geçici ve Kalıcı Hesap Silme

Bir Cevap Yazın