Instagram, ilk kurulduğu yıllardan bugüne kadar kullanıcı deneyimi ve görsel anlamda kendini çok geliştirmiş ve şuan da Türkiye ve Dünya’da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olmuştur, güncel olarak Instagram’ın verdiği bilgileri göre 700 milyon aktif kullanıcısı bulunmaktadır.

Instagram Hesap Silme ve Kapatma

Bu denli büyük kullanıcı kitlesi olması nedeniyle ister istemez bazı üyeler instagram hesap silme işlemine başvurmaktadır. Ancak bazı üyeler instagram hesabı silme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için hesabını geçici veya kalıcı olarak silememektedir. Bu makalemizde hesabını tamamen silmek isteyen üyelere instagram hesaplarını nasıl silebileceğini anlattık. Hesabınızı geçici olarak silmek veya dondurmak istiyorsanız aşağıdaki linkten yardım alabilirsiniz.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram hesabınızı silmek yani instagram nasıl silinir öğrenmek için için birkaç adım tamamlamanız gerekmektedir. Bu açıdan instagram kullanıcılara iki seçenek sunmaktadır; hesabını tamamen silme yada geçici olarak kapatma. Hesabınızı kalıcı olarak silmek için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 • Öncelikle mobil cihazınızdan, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarınızdan instagram.com üzerinen giriş yapmalısınız.
 • Daha sonra yandaki linkten hesap silme sayfasına giderek oradaki adımları tamamlamalısınız. Instagram hesap silme linki için en alta bakabilirsiniz. 
 • Buradaki sayfada hesabınızı neden kapatmak istediğinizi sormaktadır. Cevap olarak “Çok zamanımı alıyor.” seçeneğini seçmelisiniz. Seçeneği seçtikten sonra hemen alttaki kutucuğa kullandığınız mevcut şifrenizi girmelisiniz.
 • Şifrenizi girdikten sonra “Hesabımı Kalıcı Olarak Kapat” butonuna tıklayıp gelen uyarı ekranında “Evet” seçeneğini seçmelisiniz. Bu şekilde hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Unutmamalısınız ki kalıcı olarak hesap silme işlemini gerçekleştirdikten sonra takipçileriniz, takip ettikleriniz, beğeni ve arşivleriniz, gönderiler altına yaptığınız yorumlar dahil tüm bilgiler silinecektir. Bu işlemden sonra silinen hiç bir şeyi tekrar kurtarma şansınız bulunmamaktadır.

Instagram Geçici Hesap Dondurma 2018

Silme Ekranına Ait ekran Görüntüsü

instagram hesap silme

Merak ettiğiniz ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumlarda sitemizin iletişim sayfasından bizlere ulaşarak durumunuzu bildirebilirsiniz. Bu konuda gerekli anlatım ve düzenlemeleri tekrar elden geçirerek sitemize ekleyip kullanıcıların bu gibi durumlarda sorun yaşamamasına yardımcı olmaya çalışırız.

Hesabınızı dondurmak için burayı kulanabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Hesabımı Sildim/Kapattım Geri Açabilir Miyim?
Öncelikle hesabınızı sildiğinizden kesin olarak emin olunuz. Eğer silmiş iseniz aşağıdaki adrese giriş yapın.

https://help.instagram.com/contact/1652567838289083

 • Bu hesap bir işletmeyi, ürünü veya hizmeti temsil etmek için mi kullanılıyor? Cevap: Hayır.
 • Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız? Cevap: Hatasız ve eksiksiz doldurunuz.
 • Instagram Kullanıcı Adınız? Cevap: Hatasız ve eksiksiz doldurunuz.
 • E-posta adresiniz? Cevap: Sildiğiniz hesaptaki e-posta adresini giriniz.
 • Hangi ülkeden yazıyorsunuz? Cevap: Muhtemelen Türkiye işaretlemişsinizdir, Türkiye olacak değilse hesaptaki ülkeyi girin.

Bu işlemi yaptıktan sonra size (İngilizce) mail gelecetir, bu gelen maili çıktı alıp üzerine kimlikteki fotoğraflardaki gibi bir fotoğrafınızı yapıştırıp 48 saat içinde gönderiyorsunuz. Bu işlem sonrasında Yeni Şifre Belirleme sayfasına yönlendirilerek hesabınızı tekrar açabilirsiniz.

Instagram Uygulamasını Sildim, Hesabım da Silinmiş Midir?
Instagram uygulamasını silmek hesabınızı sildiğiniz yada kapattığınız anlamına gelmiyor. Bu nedenle Instagram hesabınızı silmediğiniz yada kapatmadanız sürece uygulamayı kaldırmakla hesabınız kapanmaz.
Instagram Hesabımı Kapatamıyorum Neden Olabilir?
Instagram hesaplarını kalıcı silmek yada kapatmak için öncelikle önceden onaylanmış e-posta yada cep telefonu numarası gerekmektedir.

E-posta yada cep telefonunuza gelen bir kodla hesabınızı doğrulayıp daha sonra isterseniz kalıcı olarak silebilir isterseniz kapatabilirsiniz.

Comments

 1. Hikmet ışık

  hesap dondurmak için gerken yönergeleri burda bulmam iyi oldu. 2018 için pek güncel yönerge, anlatım bulmak zor oluyor. süper anlatım site yonetimine tesekkür ederim.

 2. zeynep

  çok teşekkür ederim, telefondan uygulama ile dondurma işlemi yapılamıyodu. internetten nasıl yapılır diye araştırırken sitenizdeki anlatıma denk geldim. burdak adımları uyguladım oldu. tekrar teşekkür ederim.

 3. Gözde

  Eski hesabın şifresini unuttum ona ait e postada yok kapatmak istiyorum o hesabı fakat erişemiyorum

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabı açarken girmiş olduğunuz e-posta yada telefon numarasına dair herhangi bir iletişiminiz yok mu?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, Instagram hesap silme işleminde GSM numarasına SMS ile şifre sıfırlama yada hesap silmek için onay SMS’i gönderilmesini istediğiniz gönderilen SMS için sizden herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir. İşlem ücretsizdir.

 4. hasan topal

  hesap silmek için verilen instagram hesap silme linkine tıklayınca geriye kalan işlemi telefon mu mail ile mi yapıyoruz?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesap silme linkine tıkladıktan sonra hesabınızda mail varsa mail ile, telefon numaranızı kaydetmiş iseniz telefon numarası ile şifrenizi yenileyebilirsiniz.

 5. şevket

  şifremi unuttum, hesap silmek için instagram hesabıma giriş yapamıyorum. yardımcı olur musunuz?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, şifre yenileme bölümünden hesabınıza ait bilgilerde kayıtlı olan GSM numarası yada mail ile şifrenizi yenileyebilirsiniz.

 6. hüseyin plat

  hesabımı sildim ancak şifremle giriş yaptığım halde instagram yine açılıyor, yardımcı olur musunuz?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabı kapattıktan/sildikten sonra şifrenizle tekrar giriş yaparsanız hesabınız tekrar aktifleşecektir. Hesabınızı sildikten yada kapattıktan sonra dışarıdan yada farklı bir profile yaparsanız görünmediğini fark edeceksiniz.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Kullandığınız hesabınızı silmek istediğinizde silme işlemi kısa sürede hesabınızın kapanmasını sağlamaktadır. Hesabınızı silmeniz durumunda Facebook arkadaşlarınız ya da diğer kullanıcılar hesabınıza görüntüle yemez. 14 gün hesabın dondurulması sağlanır. Daha sonrasında 14 gün boyunca hesaba erişim sağlamamanız halinde bütün bilgilerinizin silinmesi sağlanmış olunur.

 7. hasan

  hesap silme için gerekli her adım anlatılmış. görsel ve yazılı anlatımları takip ederek hesabımı sildim. teşekkürler.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Facebook hesabı olanlar özellikle istedikleri durumlarda hesaplarını dondurabilirler. Hesabınızı dondurmanız hesabınızın arkadaşlarınızın profilinde görünmesini engellemektedir. Daha sonra istediğinizde kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaparak yeniden hesabınıza aktif hale getirebilirsiniz. Aynı kullanıcı bilgileri ile dilediğiniz her durumda giriş işlemini tamamladıktan sonra hesabın aktif olmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Hesabınıza sevdikten sonra hesap bilgilerinize ulaşmanız mümkün değildir. Mesajlar, bilgiler ve gönderiler kalıcı olarak silinmektedir. Bu nedenle özellikle hesap silme işlemi sonrasında 14 gün boyunca hesabın dondurulması sağlanarak kullanıcıların kararını değiştirmesi durumunda hesabı aktif hale getirmesine imkan sağlanır.

 8. özgül

  İnstagram hesabımı kapatmama rağmen aramalarda hala ismim çıkıyor. Arama motorlarında instagram hesabımın çıkmamasını nasıl sağlayabilirim?

  1. Hesap Yönetimi Article Author

   Merhaba, hesabınızı kapattıksan bir süre sonra arama motorlarında isminiz çıkmaya devam edecektir. Belirli bir süre sonra isminiz artık arama motorlarında görülmeyecektir. Bunu hızlandırmak için arama motorlarına mail gönderebilirsiniz.

 9. Mete

  Iyi günler ben instagram hesabimı sileli 7 ay oldu aynı kullanıcı adını tekrar alabiliyorum bu nasıl oluyor ?

Bir Cevap Yazın